USA (Los Angeles)

prof. Krzysztof Izdebski
KATEGORIA NAUKA
2024
PUCHAR

prof. Krzysztof Izdebski

 

KATEGORIA NAUKA

USA (LOS ANGELES) 2024

Jest światowej sławy specjalistą w dziedzinie patofizjologii głosu, członkiem Rady Naukowej NVP, a także założycielem i prezesem fundacji Pacific Speech & Voice Foundation, organizacji non profit, zajmującej się badaniami naukowymi i terapią schorzeń strun głosowych i zaburzeń mowy (www.pvsf.org).
Urodził się w Polsce, studiował na Uniwersytecie Lund w Szwecji, a następnie na UCLA i UCSF w Stanach Zjednoczonych. Od ponad 20-tu lat przewodniczy Annual Pacific Conference Voice, dorocznemu spotkaniu ekspertów w dziedzinie głosu.
Jest współzałożycielem World Voice Consortium, międzynarodowej organizacji, skupiającej osoby i instytucje zajmujące się różnymi aspektami ludzkiego głosu.
Obecnie jest profesorem w San Francisco Conservatory of Music, doradcą naukowym na Wydziale Bioinżynierii Uniwersytetu Santa Clara i w Instytucie Plastyczności Mózgu w San Francisco oraz honorowym członkiem wielu prestiżowych organizacji, takich jak: CEIMArs - włoskiego interdyscyplinarnego ośrodka Center for Performing Arts Medicine, Austrian Voice Foundation, Socieda Mexicana d' Voz oraz Polskiego Towarzystwa Fonetycznego i Collegium Medicorum Theatri CoMeT.
Prowadzi także praktykę prywatną w San Francisco.

Marek Żywno
KATEGORIA BIZNES
2024
PUCHAR

Marek Żywno

 

KATEGORIA BIZNES

USA (LOS ANGELES) 2024

Jest absolwentem Politechniki Gdańskiej, którą ukończył z dyplomem inżyniera mechanika.
Jako inżynier pracuje od ponad 40 lat. Związany z wieloma czołowymi firmami mechaniki optycznej w Kalifornii. Swoją karierę rozpoczął w Nanometrics i KLA-Instruments, aby w 1995 roku dołączyć do Electroglas jako kierownik ds. systemów ruchu. W 1998 roku przeszedł do Etec Systems, gdzie pełnił funkcję kierownika ds. systemów precyzyjnych w dziale elektronowej wiązki laserowej. Do KLA-Tencor dołączył w 2001 roku jako dyrektor ds. inżynierii mechanicznej, a następnie dyrektor ds. systemów precyzyjnych w dziale litografii z odbiciem wiązki elektronów. W 2014 roku został ekspertem ds. inżynierii precyzyjnej w Keysight Technologies. Jako inżynier kierował zespołem wdrażającym najnowsze rozwiązania w zakresie laserowej aparatury medycznej. Obecnie posiada 16 amerykańskich patentów w mechanice precyzyjnej.
Od 2019 roku pracował jako dyrektor ds. inżynierii mechanicznej i główny inżynier w Cutera, Inc., a w 2023 roku został głównym inżynierem w Atomic Machines.
Od 2009 roku jest prezesem Polsko-Amerykańskiego Klubu Inżynierów w Dolinie Krzemowej, a w 2014 r. został mianowany dyrektorem Polsko-Amerykańskiej Rady Handlowej.
Jako inwestor i konsultant w Silicon Valley Ventures, od 2013 roku aktywnie wspiera polskie firmy, poszukujące strategicznych partnerów w Dolinie Krzemowej. Obecnie pełni funkcję wicekomandora polskiego Yacht Klubu w San Francisco.

Sławomir Woźniak
KATEGORIA KULTURA
2024
PUCHAR

Sławomir Woźniak


KATEGORIA KULTURA

USA (LOS ANGELES) 2024

Tancerz, choreograf, pedagog.
Naukę baletu rozpoczął w Poznańskiej Szkole Baletowej. Jako tancerz debiutował w 1986 rolą Księcia w Kopciuszku, w choreografii Teresy Kujawy, na scenie Opery Wrocławskiej, gdzie występował jako solista do 1988 roku. W latach 1988-89 był pierwszym tancerzem Teatru Wielkiego w Łodzi, gdzie tańczył czołowe partie w repertuarze klasycznym i współczesnym. Pierwszą jego premierą na tej scenie był również Kopciuszek zrealizowany przez amerykańską pedagog i choreografkę, Irinę Fokinę, która później wielokrotnie zapraszała tancerza na gościnne występy w USA.
Od 1991 roku związał się na stałe z Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie, gdzie wykonywał wszystkie czołowe role męskie w repertuarze baletowym, a w 1998 roku zadebiutował jako choreograf baletem Tylko miłość z muzyką Tomaso Albinoniego. W 2001 roku przygotował choreografię Święto wiosny (wspólnie z Emilem Wesołowskim) oraz Komix-komedia w wieczorze baletowym Taniec według mężczyzn w 2005 roku. W 2009 roku na zaproszenie Teatru Wielkiego w Poznaniu, zrealizował jako choreograf spektakl baletowy Coppelia. W roku 2000 ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie na kierunku Pedagogika Baletu.
Obecnie artysta przebywa na stałe w Stanach Zjednoczonych, gdzie prowadzi prywatną szkołę tańca w Phoenix oraz angażuje się w działalność środowiska polonijnego w Arizonie.

Beata Poźniak
KATEGORIA OSOBOWOŚĆ
2024
PUCHAR

Beata Poźniak

 

KATEGORIA OSOBOWOŚĆ

USA (LOS ANGELES) 2024

Aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. Urodziła się w Gdańsku. Aktorstwo studiowała w łódzkiej PWSFTviT. Na trzecim roku studiów zadebiutowała w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku rolą Justyny w Vatzlavie Mrożka. Z okazji 40-lecie pracy scenicznej Tadeusza Gwiazdowskiego została zaproszona do zagrania jego córki, Helenki w Panu Damazym Józefa Blizińskiego, wyreżyserowanym przez Jerzego Afanasjewa.
Po studiach zadebiutowała w Teatrze Współczesnym w Warszawie w sztuce Alana Ayckbourna Jak się kochają, partnerując Wiesławowi Michnikowskiemu, Czesławowi Wołłejce, Zofii Kucównie i Krzysztofowi Kowalewskiemu.
Na drugim roku studiów w PWSFTviT zadebiutowała w telewizji rolą Teodozji, w serialu Życie Kamila Kuranta z Krzysztofem Pieczyńskim, w reżyserii Grzegorza Warchoła. W 1983 roku zagrała dziewczynę, próbującą łamać stereotypy w Szczęśliwym brzegu z Jerzym Bińczyckim, Stanisławą Celińską i Wojciechem Pokorą. Grała również w musicalach m.in. Rozrywka po staropolsku w reżyserii Wojciecha Pokory, Niech no tylko zakwitną jabłonie Agnieszki Osieckiej oraz śpiewała poezje Gałczyńskiego z Michałem Bajorem do muzyki Marka Grechuty i Władysława Szpilmana w programie Deszcz, reżyserowanym przez Barbarę Borys-Damięcką.
W 1985 roku zagrała w filmie Kronika wypadków miłosnych Andrzeja Wajdy oraz w spektaklu telewizyjnym Przedstawienie Hamleta we wsi Głucha Dolna jako Andzia, u boku Janusza Gajosa i Stanisławy Celińskiej. Inscenizacja ta została zaliczona do Złotej Setki Teatru TV.
W roku 1985 wyjechała do Stanów Zjednoczonych, gdzie zadebiutowała w nominowanym do Oscara filmie Olivera Stone’a JFK, rolą Mariny Oswald, u boku Gary’ego Oldman’a.
Beata Poźniak ma na swoim koncie rolę rewolucjonistki w Kronikach młodego Indiany Jonesa, czy lekarki, poślubiającej homoseksualistę w serialu Melrose Place. Aktorka wcieliła się także w rolę podwójnej agentki, CIA i izraelskiego Mossadu, w serialu JAG Wojskowe Biuro Śledcze, a także wystąpiła gościnnie w serialu komediowym Szaleję za tobą z Helen Hunt i Paulem Reiserem.
Beata Poźniak zasiadała w jury Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej (Academy of Motion Picture Arts and Sciences) w Los Angeles, przyznającej nagrodę Emmy.
Aktorka jest także aktywistką społeczną, prekursorką uchwalenia ustawy wprowadzającej uznanie Dnia Kobiet w Stanach Zjednoczonych jako oficjalnego święta. W 1997 roku została uhonorowana przez burmistrza Los Angeles za działalność na rzecz praw kobiet. Została wyróżniona przez Kongres USA i wiceprezydent Kamalę Harris, a także  otrzymała nagrodę Fundacji Kościuszkowskiej.
W Polsce została odznaczona medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” przyznawanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Emil Albrychiewicz
KATEGORIA MŁODY POLAK
2024
PUCHAR

Emil Albrychiewicz

 

KATEGORIA MŁODY POLAK

USA (LOS ANGELES) 2024

Jest studentem studiów doktoranckich na Wydziale Fizyki UC Berkeley, gdzie uprzednio zdobył tytuł licencjata i magistra. Jego zainteresowania naukowe skupiają się na fizyce teoretycznej wysokich energii, a przedmiotem jego pracy badawczej jest wpływ teorii strun na zrozumienie otaczającego nas świata.
Od 3 lat prowadzi Klub Polski w Berkeley, w którym skupia wszystkich zainteresowanych kulturą polska i polskością.
Od ponad pięciu lat jest członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Korczewie. Na bazie swoich zainteresowań naukowych poszukuje sposobu na wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań z dziedziny fizyki do walki ze skutkami globalnego ocieplenia.

Rylan Pozniak
KATEGORIA MŁODY POLAK
2023
PUCHAR

Rylan Pozniak

 

KATEGORIA MŁODY POLAK

USA (LOS ANGELES) 2023

Wielokrotnie nagradzany twórca rozszerzonej rzeczywistości i futurysta.
Rylan współpracował z NASA, Apple, Stanford University, Snapchat, Google i Niantic nad rozwojem XR – rozszerzonej rzeczywistości i działa w celu jest bezpłatnego udostępnienia. Rylan przewodził zespołowi wybranemu przez NASA do opracowania skafandra kosmicznego wyposażonego w rozszerzoną rzeczywistość dla astronautów udających się na Księżyc w ramach misji Artemis, pierwszej od ponad 50 lat misji załogowej na Księżyc. 
W 2019 roku Rylan współpracował z Alexem McDowellem, scenografem Spielberg’s Minority Report, nad stworzeniem wizualizacji AR pływającego miasta. Była to bezpośrednia odpowiedź na prognozę, że do 2050 roku miliony ludzi na całym świecie zostaną przesiedlone w wyniku zmian klimatu. W 2018 roku Snapchat zaprosił Rylana do stworzenia jednego z pierwszych obiektywów AR dla Lens Studio, narzędzia programistycznego Snap AR. 
Rylan jest także kompozytorem muzycznym, stypendystą Los Angeles Philharmonic Composer Fellow. Jego oryginalne utwory, integrujące w nowatorskie  środowisko dźwięku i klasyczne utwory (np. Preludia Chopina) były prezentowane przez LA Phil Orchestra i LA Master Chorale w Walt Disney Concert Hall.

Witold Frączek
KATEGORIA OSOBOWOŚĆ
2023
PUCHAR

Witold Frączek

 

KATEGORIA OSOBOWOŚĆ

USA (LOS ANGELES) 2023

Niestrudzony społecznik, aktywny działacz środowiska polonijnego w Riverside. Nauczyciel w Centrum Jana Pawła II i w szkole w Yorba Linda. Organizator pomocy dla Ukrainy. Obecnie przygotowuje wyprawę do Ugandy w celu budowy systemu studni.

Bogusław Jerzy Marcinkowski
KATEGORIA BIZNES
2023
PUCHAR

Bogusław Jerzy Marcinkowski

 

KATEGORIA BIZNES

USA (LOS ANGELES) 2023

Twórca i prezydent Calmax Technology Inc., specjalizującej się w mechanice precyzyjnej na potrzeby przemysłu komputerowego, lotniczego czy biomedycznego. Wśród klientów Calmax Technology jest NASA, armia amerykańska i firmy hi-tech.  Aktywny działacz środowiska polonijnego, szczególnie wspierający polskich artystów, stawiających pierwsze kroki na emigracji. 
Sam przyleciał do USA bez znajomości języka, bez grosza przy duszy i znajomych, którzy mogliby ułatwić start. – W tym pierwszym okresie chodziłem od firmy do firmy i oferowałem to, co mogłem na tamtym etapie zaoferować, czyli proste usługi tokarsko–ślusarskie – wspomina. – Jak sobie radziłem? Na sto firm, które odwiedzałem, dostawałem jedno zlecenie. Jedno! Marcinkowski starał się nie zrażać i często wracał w te same miejsca po kilka razy, mając nadzieję, że zmienił się układ lub zmienili się decydenci. Powoli kształtował sobie bazę klientów, którzy potrafili docenić solidność i pracowitość polskiego rzemieślnika. – Pracowałem na okrągło, bo chciałem każde zadanie wykonać jak najlepiej. Opłaciło się – opowiada. – A potem udało mi się zrealizować wielkie marzenie. Założyłem firmę! – tak wspomina swoje początki w USA Bogusław Marcinkowski w wywiadzie dla Rzeczpospolitej (2015)

prof. Bohdan Oppenheim
KATEGORIA NAUKA
2023
PUCHAR

prof. Bohdan Oppenheim

 

KATEGORIA NAUKA

USA (LOS ANGELES) 2023

Wykładowca Loyola Marymount University i Kaiser Permanente School of Medicine , ekspert w dziedzinie inżynierii systemów i lotnictwa, współpracował z firmami jak Boeing, Northtop Grumann, Rayethon Airbus, obecnie SpaceX. Autor dwóch książek. Współpracuje z polskimi uczelniami.

Marek Probosz
KATEGORIA KULTURA
2023
PUCHAR

Marek Probosz

 

KATEGORIA KULTURA

USA (LOS ANGELES) 2023

Aktor, reżyser, scenarzysta, pisarz, producent filmowy, wykładowca sztuki teatralnej w UCLA. 
W 1983 ukończył studia na Wydziale Aktorskim PWSFTviT w Łodzi i rozpoczął w kraju karierę aktorską w filmie i teatrze. Pod koniec lat 80. wyjechał do Hollywood , gdzie początkowo pisał opowiadania i scenariusze.  W 1993 ukończył studia na wydziale reżyserii filmowej w The American Film Institute w Los Angeles. Jest wykładowcą aktorstwa na Wydziale Teatralnym Uniwersytetu Kalifornijskiego. Cały czas jest aktywnym aktorem w polskim filmie kinowym i telewizyjnym. Wielokrotnie wyróżniany na międzynarodowych festiwalach filmowych i teatralnych ( w 2022 r. otrzymał nagrodę za przedstawienie „Powrót Norwida”). Odtwórca wielu znaczących ról, miedzy innymi roli rotmistrza Witolda Pileckiego w filmie fabularnym Ryszarda Bugajskiego.

Dominik Yoder
KATEGORIA MŁODY POLAK
2022
PUCHAR

Dominik Yoder

 

KATEGORIA MŁODY POLAK

USA (LOS ANGELES) 2022

Marek Żebrowski
KATEGORIA KULTURA
2022
PUCHAR

Marek Żebrowski

 

KATEGORIA KULTURA

USA (LOS ANGELES) 2022

prof. Krzysztof Górski
KATEGORIA NAUKA
2022
PUCHAR

prof. Krzysztof Górski

 

KATEGORIA NAUKA

USA (LOS ANGELES) 2022

dr Stanisław Mark Borowicz
KATEGORIA BIZNES
2022
PUCHAR

dr Stanisław Mark Borowicz

 

KATEGORIA BIZNES

USA (LOS ANGELES) 2022

Andrzej Dąbrowa
KATEGORIA OSOBOWOŚĆ
2022
PUCHAR

Andrzej Dąbrowa

 

KATEGORIA OSOBOWOŚĆ

USA (LOS ANGELES) 2022

Julia Zuzanna Sokołowska
KATEGORIA MŁODY POLAK
2020
PUCHAR

Julia Zuzanna Sokołowska

 

KATEGORIA MŁODY POLAK

USA (LOS ANGELES) 2020

Tad Taube
KATEGORIA OSOBOWOŚĆ
2020
PUCHAR

Tad Taube

 

KATEGORIA OSOBOWOŚĆ

USA (LOS ANGELES) 2020

prof. Jerzy Rozenblit
KATEGORIA NAUKA
2020
PUCHAR

prof. Jerzy Rozenblit

 

KATEGORIA NAUKA

USA (LOS ANGELES) 2020

Michael Wanasz
KATEGORIA BIZNES
2020
PUCHAR

Michael Wanasz

 

KATEGORIA BIZNES

USA (LOS ANGELES) 2020

Marcin Gortat
KATEGORIA MŁODY POLAK
2019
Puchar

Marcin Gortat

 

EDYCJA ŚWIATOWA 2019

KATEGORIA MŁODY POLAK - USA (LOS ANGELES) 2019

Koszykarz, reprezentant kraju, założyciel i fundator Fundacji MG13 Mierz Wysoko.

Pierwsze koszykarskie kroki stawiał w Łódzkim Klubie Sportowym. Swoją zawodową przygodę ze sportem rozpoczął w 2004 r. na parkietach Bundesligi, reprezentując barwy klubu RheinEnergie Köln, z którym zdobył mistrzostwo Niemiec. 28 czerwca 2005 r. podjął kluczową dla swojej kariery decyzję, zgłaszając się do naboru do ligi NBA. Został wybrany w drugiej rundzie z numerem 57 przez Phoenix Suns. W lidze NBA zadebiutował 1 marca 2008 r. w barwach drużyny Orlando Magic, z którą – jako jedyny Polak w historii – awansował do finału ligi. W trakcie dotychczasowej kariery reprezentował barwy czterech drużyn najlepszej koszykarskiej ligi świata: Orlando Magic, Phoenix Suns, Washington Wizards oraz Los Angeles Clippers.

W 2009 r. Marcin Gortat postanowił założyć fundację, aby pomagać młodym sportowcom w realizowaniu ich sportowych marzeń. W tym celu założył również cztery bezpłatne szkoły sportowe na terenie kraju. Flagowowymi imprezami Fundacji MG13 są coroczne wakacyjne koszykarskie MG Campy dla dzieci oraz Wielki Mecz Gortat Team vs Wojsko Polskie. Marcin Gortat jest od lat zaangażowany w promocję Polski oraz Wojska Polskiego poza granicami kraju, za co otrzymał m.in. Krzyż Oficerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej (2018 r.) oraz Złoty Medal za Zasługi dla Obronności Kraju (2012 r.).

Organizator

TerazPolska.pl

Partnerzy

LOT
Kongres 60 milionów
Link to Poland

Kontakt

Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego
Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego
ul. Górskiego 1
00-033 Warszawa
Klauzula Informacyjna (PDF)
Michał Lipiński - Dyrektor Konkursu Teraz Polska
Michał Lipiński
Dyrektor Konkursu "Teraz Polska"
m.lipinski@terazpolska.pl
tel.: 22 826 01 91
Anna Siedlińska - Manager ds. Komunikacji
Agnieszka Żelechowska
Sekretariat
sekretariat@terazpolska.pl
tel. 22 201 26 90